Al in de lift stappen komen we al de eerste man met een boeket bloemen tegen.Vandaag is het nationale vrouwendag in Vietnam. Een dag waarop iedere vrouw bloemen krijgt van haar man. En dat in een land waar de vrouw toch echt ondergeschikt is aan de wil van de man. Mooie dag met een mooi gebaar in een wonderbaarlijk land.
Behalve 8 maart wordt 20 oktober ook aangegeven als een vrije dag. Vietnam is een land waar vrouwen vele oorlogen moesten voeren om zichzelf te vestigen en hun rechten veilig te stellen.
Een oud Vietnamees gezegde: “Eén jongen, dat is iets; tien meisjes dat is niets “en nog een:” Wanneer de vijand bij de poort is, gaat de vrouw vechten “zijn voldoende om uit te leggen hoe vrouwen hier behandeld werden en hoe ze zich uit een onderdrukking en mishandeling hebben genesteld betere wereld met gendergelijkheid en betere leefomstandigheden. Tot vandaag beschouwen Vietnamezen ‘schoonheid‘ als een belangrijker prestatie voor vrouwen in vergelijking met hun politieke betrokkenheid, intelligentie, mededogen of ambitie.
Door het hele land worden tal van evenementen georganiseerd om jonge vrouwen aan te moedigen en te inspireren en hen te werven voor Vrouwendag. De Vietnamese samenleving toont hun liefde en respect voor Vietnamese vrouwen. Ze ontvangen bloemen en geschenken van hun geliefden, echtgenoten en mannelijke vrienden op die dag. Vietnamese vrouwen moedigen elkaar ook aan en versterken elkaar. Naast het vieren van de economische, politieke en sociale prestaties van vrouwen, vieren mensen hier ook liefde en schoonheid.
Een andere belangrijke verandering in Vietnam vandaag is de toenemende belangstelling voor onderwijs en hogere studies bij de vrouwen. Tegenwoordig zijn Vietnamese vrouwen meer bewust geworden van het genoten onderwijs en de emancipatie. Vietnamese vrouwen zijn niet meer beperkt binnen vier muren.
De afgelopen decennia is de positie van de vrouwen in Vietnam aanzienlijk veranderd.Vietnam heeft haar vrouwen veiligheid gegeven en heeft met succes veel van de grote problemen waarmee vrouwen werden geconfronteerd, weggenomen. Maar er zijn verschillende belangrijke uitdagingen die ze nog moeten overwinnen. Het loon van vrouwen is erg laag in vergelijking met wat de mannen van hetzelfde opleidingsniveau en hun rangorde verdienen. Vrouwen krijgen nog steeds minder ziektekostenverzekeringen dan mannen. OOk hebben meisjes geen recht op een erfenis of om de zaak over te nemen. Er is dus nog een hoop te winnen, maar vandaag is het feest.
Het is vandaag internationale vrouwendag. Wij wensen alle vrouwelijke lezers van ons blog een hele fijne vrouwendag.
En voor de mannen? Er is ook in Nederland nog veel mis met gender-based violence en vrouwenrechten. Kijk wat jij kunt doen!