KNSM.tv
  • Home
  • KNSM
  • Bestemmingen
    • Reisvoorbereiding
  • Logboek
  • Galleries
  • Tijdlijn
  • Contact
  • Nieuwsbrief
  • Vorige
  • Volgende

Aung San Suu Kyi nog steeds populair in Myanmar

22 januari 201914 maart 2026 By rudyklaassen

Suu Kyi bracht vijftien jaar onder huisarrest door op haar eigendom. In 2010 liet de militaire junta haar vrij. Met voorsprong won ze in 2015 de verkiezingen. Suu Kyi, destijds een symbool van democratie, kreeg internationaal felle kritiek voor Myanmars behandeling van de Royingya-bevolking. De VN en de VS spraken zelfs van “etnische zuivering”. Toch blijft de Nobelprijswinnares in haar land immens populair.

Jarenlang stond Aung San Suu Kyi te boek als voorvechtster van democratie en mensenrechten. Anno 2017 is ze in de schijnwerpers als politica die haar principes heeft verkwanseld. Het verhaal van onfeilbaar boegbeeld naar verguisde leider scoort. Ironisch genoeg plaatsten veel van de huidige critici Aung San Suu Kyi in het verleden op een voetstuk. Ook media speelden een grote rol om haar tot mythische proporties uit te laten groeien.

etnische lappendeken
De strijd tussen de fotogenieke oppositieleider en de lompe generaals had zo’n Beauty and the Beast-gehalte dat het van serieuze berichtgeving over het labyrint aan spelers in de etnische lappendeken veelal niet kwam. Het hielp dat Suu Kyi met haar Nobelprijs uit 1991 het morele gelijk aan haar zijde had. Icoon, noemden de mensen haar, heilige zelfs. Aanduidingen die ze overigens verafschuwde.

Dat gaat onze moeilijkste tijd worden
Toen in de jaren van de inktzwarte dictatuur een vrijer Birma (nu Myanmar genaamd) nog een verre droom leek, voorspelde ze: „Dat gaat onze moeilijkste tijd worden.” Ze waarschuwde dat een democratisch gekozen regering na decennia van militair wanbeleid een failliete inboedel en diep wantrouwen tussen bevolkingsgroepen zou erven. Ik moet vaak aan haar woorden denken nu die tijd is aangebroken.

Als Adviseur van Staat leidt ze een regering die uit nieuwkomers of omstreden oudgedienden bestaat, met een takenpakket waar bijna geen beginnen aan is. Er spelen minder fraaie eigenschappen op die tijdens haar huisarrest nauwelijks aan de orde waren. Autoritaire stijl, onvermogen tot delegeren en onwil om te luisteren of kritiek te incasseren.

Nog steeds telt loyaliteit zwaarder dan competentie.
Ook het tekort aan vers bloed en capabele adviseurs heeft ze deels aan zichzelf te danken. Om zich te weren tegen intriges, verraad en spionage verliet ze zich op een kleine achterban die haar trouw bleef. Nog steeds telt loyaliteit zwaarder dan competentie. Een kring van jaknikkers sluit degenen buiten die ze juist het hardst nodig heeft om zicht op de werkelijkheid te houden. Kritische media en activisten worden als ondermijnend gezien bij de enorme klus die haar regering in vijf jaar tijd moet klaren.

Het leidde tot pittige discussies onder mijn Birmese vrienden toen Suu Kyi besloot in de hachelijke arena te stappen waar het leger dankzij de grondwet veel politieke macht heeft en de totale controle over de ministeries van Defensie, Binnenlandse Zaken en Grensbewaking. Sommigen gaven haar gelijk dat ze pragmatisch de mouwen op wilde stropen. De meesten hadden liever gezien dat ze een leider van nationale eenheid was geworden. Ze waarschuwden dat de ondemocratische setting die de militairen regisseerden een dwangbuis zou blijken, of erger, een val. Vooral de spanningen in de Rakhine-staat in West-Birma, zouden Suu Kyi in een even onmogelijke als machteloze positie plaatsen en haar neergang inluiden. Ze lijken gelijk te krijgen.

Suu Kyi faalt in haar taak op te komen voor alle inwoners
Het weinige dat ze zegt, klinkt behalve uitgeput ook hardline en defensief, terwijl het land juist een boodschap van vrede en verzoening nodig heeft. Terecht nemen media haar de maat. Maar de aandacht voor The Lady is zo obsessief dat degene die de nietsontziende operatie tegen Rohingya-militanten en burgers uit laat voeren buiten beeld blijft: legerleider generaal Min Aung Hlaing.

Ook de rest van de berichtgeving ademt hetzelfde simplisme als in de periode dat ze bewierookt werd, al is ze nu van Beauty Beast geworden. De gedurfde stap tot de oprichting van een adviserende commissie onder leiding van Kofi Annan om de inwoners van Rakhine meer welvaart en vrede te bieden, laat zien dat ze de situatie wel degelijk serieus nam. Vrijwel nergens is terug te vinden dat ze ervoor pleitte om voor de Rohingya-bevolking noch de aanduiding Rohingya noch het denigrerende Bengali te gebruiken. Dat ze op 19 juli tijdens de belangrijkste herdenkingsdag van het land religieuze kopstukken van alle gezindten ontving, was een cruciale boodschap die vrijwel geen journalist oppikte. Via haar adviseur Ko Ni onderzocht ze hoe de ondemocratische grondwet aan te passen, maar ook dat bleef onderbelicht, net als het feit dat hij die poging in januari met de dood moest bekopen. De moord op de constitutioneel expert was ook een dreigement aan Aung San Suu Kyi om niet te zagen aan de poten van de militaire macht.

Zo veel media-aandacht als er is voor Suu Kyi, zo absurd weinig is er voor de complexiteit en achtergronden van het conflict in Rakhine. Het straatarme en verwaarloosde gebied heeft een geschiedenis van strijd tussen boeddhistische koninkrijken en sultanaten.

Inmiddels wordt Aung San Suu Kyi qua beeldvorming in dezelfde kwaadwillende categorie geplaatst als de militairen die al decennia dood en verderf zaaien. De haat op sociale media is ontstellend. Reden te meer voor journalisten om een zorgvuldig en breed narratief te bieden bij het tragische scenario dat zich in Birma ontvouwt (uit NRC) 

 

Ja, ik word graag toekomstbehendig!
  • a right delayed is a right denied ( Marten Luther King) 
  • to deny people their human rights is to challange their very humanity
    (Nelson Mandela) 
  • “You should never let your fears prevent you from doiing what you know is right” ( Aung San Suu Kyi) 
Bericht geplaatst in Azië, Logboek
  • Myanmar

Post navigation

  Pa auk taw ya monastery ( Na Auk)
mt_zwe-ka-bin  
Terug naar alle blogs

Geef een reactie Reactie annuleren

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Related Posts

  • We zijn thuis gekomen

    21 december 202011 april 2025
  • Ayuthaya, de hoofdstad van Siam

    23 juli 201923 juli 2019
  • Baan Hollanda

    23 juli 201914 maart 2026

Archives

  • maart 2026
  • mei 2023
  • april 2023
  • juli 2022
  • mei 2021
  • maart 2021
  • december 2020
  • oktober 2020
  • september 2019
  • juli 2019
  • juni 2019
  • mei 2019
  • april 2019
  • maart 2019
  • februari 2019
  • januari 2019
  • december 2018
  • november 2018
  • oktober 2018
  • september 2018
  • augustus 2018
  • juli 2018
  • juni 2018
  • mei 2018
  • april 2018
  • juli 2017
  • juli 2016
  • juli 2015
  • juli 2014
  • november 2012
  • oktober 2012
  • november 2010
  • augustus 2010
  • juli 2009
  • mei 2009
  • juli 2008
  • juni 2007
  • mei 2007
  • april 2007
  • maart 2007
  • februari 2007
  • januari 2007
  • december 2006
  • november 2006
  • oktober 2006
  • september 2006
  • augustus 2006
  • juli 2006
  • januari 2006
  • augustus 2005
  • juli 2005
  • mei 2005
  • oktober 2004
  • augustus 2004
  • juli 2004
  • juli 2003
  • mei 2003
  • juli 2002
  • juli 2001
  • mei 2000
  • juli 1999
  • mei 1999
  • juli 1993
  • juli 1990
  • juli 1989
  • juli 1988
  • februari 1986
  • september 1985
  • augustus 1985
  • juli 1985
  • juni 1985
  • mei 1985
  • april 1985
  • juli 1984
  • juli 1018

Meta

  • Login

© 2018 - KNSM.tv - Privacy Policy